Paraziti u mozgu
Paraziti u mozgu nisu jako česta, ali su iznimno opasna pojava. Njihova prisutnost u mozgu može uzrokovati ne samo neugodne simptome poput glavobolje, vrtoglavice i mučnine.
Paraziti u mozgu mogu uzrokovati po život opasna stanja – ciste, upalu mozga, epileptičke napadaje, paralizu i smrt.
Čini li vam se ovo nestvarnom pričom?
Ali postojanje parazita u mozgu je stvarna činjenica, koju potvrđuje moderna i alternativna medicina
Zašto paraziti žive u mozgu?
Različite vrste parazita žive u različitim dijelovima tijela. Jedni naseljuju naš probavni sustav, drugi – pluća, treći – jetru i srce.
Postoje paraziti koji za svoje stanovanje biraju mozak.
Ljudski mozak je pun nutrijenata i kisika. Izgrađen je na takav način da imunitet ne može spriječiti početni stadij razvoja parazita u mozgu. To čini mozak primamljivim mjestom stanovanja za parazite.
Kako paraziti ulaze u mozak?
Da bi stigli do mozga, paraziti moraju napraviti dugačak put: iz crijeva kroz krvotok putuju do mozga.
Osim toga, nije im lako napasti mozak zbog njegove prirodne zaštite – krvno moždane barijere.
Krvno moždana barijera je napravljena od stanica, koje odvajaju tekućine mozga od krvi i održavaju biokemijski sastav mozga stabilnim. Takva zaštita čini invaziju parazita u mozak teškom – ali ne i nemogućom – misijom.
Međutim kada broj parazita u tijelu postane velik, ili kada postoji određeni nedostatak u mozgu, paraziti mogu proči preko zaštitne barijere.
Koje vrste parazita mogu napasti mozak?
Samo 2 vrste parazita mogu napasti mozak, a to su:
- svinjska trakavica – Taenia solium
- ameba Naegleria fowleri
Taenia solium
Svinjska trakavica, Taenia solium, izaziva bolest poznatu kao neurocisticerkoza.
Neurocisticerkoza je česta parazitarna infekcija mozga.
Prema statističkim podacima, preko 50 milijuna ljudi u svijetu pate od neurocisticerkoze. Ova bolest je vodeći uzrok epilepsije u svijetu.
Neurocisticerkoza nastaje kada ličinke svinjske trakavice ulaze u ljudsko tijelo nakon konzumiranja mesa zaražene svinje. Nakon što uđe u ljudsko tijelo, trakavica migrira u crijeva gdje ostaje sve dok ne naraste.
Zatim se svinjska trakavica premješta u mozak, gdje se pričvršćuje na moždana tkiva ili unutar moždanih šupljina.
Parazit zatim formira ciste, koje mogu utjecati na rad mnogih vitalnih organa.
Svinjska trakavica u mozgu može poremetiti normalnu neurološku aktivnost, izazvati napade, uzrokovati trajno oštećenje mozga, paralizu i smrt.
Naegleria fowleri
Za razliku od svinjske trakavice, infekcija amebom Naegleria fowleri je rijetka pojava. Od ove bolesti je oboljelo samo 175 osoba u svijetu. Zbog toga ovaj parazit nije dovoljno poznat i istražen.
Međutim, susret sa ovom amebom je ekstremno opasan. Ameba uzrokuje bolest poznatu kao primarni amebni meningo-cefalitis. Od 175 zaraženih osoba preživjelo je samo 6.
Naegleria fowleri možemo pronaći svuda u prirodi, posebice u jezerima sa svježom, toplom vodom. Ameba također može živjeti i u bazenima sa toplom vodom.
Ameba ulazi u nos kupaća, a zatim migrira direktno u mozak. Uz pomoć posebnih enzima ameba probija zaštitnu barijeru i ulazi u tkiva mozga.
Tamo se hrani moždanim stanicama i brzo uzrokuje smrt. Stopa preživljavanja ove infekcije je samo 3%.
Kakvi su simptomi parazita u mozgu?
Simptomi prisutnosti parazita u mozgu su:
- glavobolja
- mučnina
- povraćanje
- vrtoglavica
- epileptični napadaji
I druge bolesti mogu imati slične simptome. Zbog toga potrebno je potvrditi prisutnost parazita u mozgu uz pomoć dijagnostike.
Kako se radi dijagnostika?
Prisutnost parazita u mozgu možete potvrditi uz pomoć kompjuterske tomografije i magnetne rezonancije. Vaš liječnik također može zatražiti da napravite serološke pretrage i histopatološki pregled.
Alternativna dijagnostika uključuje biorezonantne uređaje (bicom, biotest, quantec, oberon itd) i uređaj dr.Clark za otkrivanje parazita – Syncrometer.
Koje liječenje se preporučuje?
Konvencionalno liječenje parazita u mozgu uključuje oralno uzimanje albendazola ili prazikvantela. Međutim ovi lijekovi su toliko toksični, da čak i liječnici konvencionalne medicine smatraju njihovo dugotrajno korištenje riskantnim.
Alternativni način liječenja parazita u mozgu ponudila je Hulda Clark – američki fiziolog, biofizičar i naturopat.
Za liječenje parazita u mozgu Dr. Clark preporučuje uzimanje velikih doza antiparazitnog programa uz istovremeno korištenje zappera.
Hulda Clark i njezina istraživanja utjecaja parazita na naše zdravlje