Kako zaštititi kućne ljubimce od parazita
Svojim kućnim ljubimcima htjeli biste pružiti maksimum njege i omogućiti im dobro zdravlje a da pritom ne morate stalno trčati veterinaru?
Kako biste u tome uspjeli, od iznimne je važnosti da pazite kuda se vaš ljubimac kreće, što jede i pije te da ga uz pomoć prirodnih metoda adekvatno zaštitite od crijevnih parazita.
Infestacija ili prisutnost crijevnih parazita vrlo je čest problem koji pogađa pse (i mačke). Riječ je o nametnicima koji mogu opasno ugroziti zdravlje vašeg kućnog ljubimca.
Nije nikakvo čudo da su im psi izloženi s obzirom na to da rado njuškaju prljavštinu, onečišćenu travu, ustajalu vodu, izmet…
Na takvim mjestima i u takvim situacijama vaš najdraži ljubimac lako može „pokupiti“ crijevne gliste i nametnike.
I ne samo to – u kontaktu sa zaraženim ljubimcem možete se zaraziti i vi, a opasnost prijeti i štencima koji žive u kućnim uvjetima jer se dijelovi parazita i njihova jajašca lako mogu izvana unijeti u dom na potplatima cipela.
Otkrivamo vam koji su najčešći paraziti i oboljenja koja prijete vašim ljubimcima te vam donosimo korisne i praktične savjete za njihovu zaštitu od parazita.
Kojim su parazitima izloženi vaši ljubimci
Najčešći nametnici koji napadaju vaše ljubimce su beskralježnjaci – valjkasti crvi ili gliste (nematode) i trakavice (cestode).
Također, kućni ljubimci poput pasa ili mačaka mogu imati iste parazite kao i ljudi.
Primjerice, i njih napadaju trihinela, strongiloidi, srčani crvi te oblić ili ljudska glista.
Toksokaroza – najučestalije parazitsko oboljenje kod pasa
Najčešće parazitsko oboljenje koje se javlja kod pasa je toksokaroza, i to osobito u uzgajivačnicama i na mjestima gdje živi velik broj pasa ili gdje se ne vodi dovoljna briga o ovim životinjama. Riječ je o bolesti koju izazivaju oble pseće gliste ili askaridi.
Od toksokaroze uglavnom obolijevaju štenci, a stariji, odrasli psi najčešće su prijenosnici infekcije.
Oble pseće gliste ili askaridi djeluju tako da slabe organizam psa te on postaje sve podložniji raznim oboljenjima.
Psi mogu oboljeti i od giardioze, koja se prenosi onečišćenom vodom. Napadaju ih i tzv. kukaste gliste, koje oštećuju stijenke njihovih crijeva, i plosnati crv ehinokokus, koji može izazvati teške infekcije u njihovu organizmu.
Simptomi koji upućuju na prisutnost parazita kod pasa:
- nedostatak apetita i mršavost
- bezvoljnost
- lomljivost dlake i krzna
- slabost i anemija
- napuhnutost trbuha
- kašalj
- povraćanje
- zatvor stolice ili proljev
- crvići u stolici
Antiparazitni program dr. Hulde Clark
Ako sta saznali da vaš pas ima crijevne parazite, savjetujemo vam da provodite antiparazitni program dr. Hulde Clark. Zahvaljujući tome nećete ga morati svaki mjesec voditi veterinaru.
No važno je da antiparazitni program provodite prema uputama, a to znači da uvodite jedno po jedno prirodno sredstvo protiv parazita te da se pridržavate navedenih doza.
Sastojci:
- 1 stručak peršina
- tinktura crnog oraha
- pelin u prahu
- klinčić u prahu
Redoslijed uzimanja:
- tjedan: voda od peršina
- tjedan: voda od peršina + tinktura crnog oraha
- tjedan: voda od peršina + tinktura crnog oraha + pelin u prahu
- tjedan: voda od peršina + tinktura crnog oraha + pelin u prahu + klinčić u prahu
1. Voda od peršina
Primjena: uzmite veliku šaku peršina pa je kuhajte u 1 litri vode oko 3 minute. Potom izvadite peršin. Nakon što se ohladi, vodu pohranite u male posudice i stavite u zamrzivač. Količina će vam biti dovoljna za otprilike mjesec dana.
Kada ljubimcu dajete jesti, u njegovu hranu dodajte i 1 žličicu ove vode od peršina (ako vaš ljubimac teži do 5 kg; ako teži do 10 kg, možete udvostručiti dozu).
Kako djeluje: voda od peršina povoljno će djelovati na bubrege vašeg ljubimca te će potaknuti ispiranje mrtvih parazita iz njegova organizma.
Vodu od peršina dodajte u hranu svog kućnog ljubimca svaki dan tijekom tjedan dana, a nakon toga možete početi i s primjenom tinkture od crnog oraha.
2. Tinktura od crnog oraha
Primjena: započnite s dodavanjem po 1 kapi u hranu svojeg kućnog ljubimca. Ako vaš pas teži do 15 kg, u njegovu hranu prvi dan kapnite po 1 kap tinkture od crnog oraha, drugi dan 2 kapi, treći dan 3 i onda nastavite s po 3 kapi do kraja tjedna.
Imate li mačku, dvaput tjedno u njenu hranite dodajte po 1 kap ove tinkture.
Kako djeluje: crni orah poznat je po tome što sadrži juglone – tvari koje imaju snažno antiparazitno i protugljivično djelovanje. Osobito se preporučuje za pse koje imaju problema s parazitima.
Ova biljka može vašeg psa osloboditi i od srčanog crva, koji može uzrokovati teško oboljenje dirofilariozu.
Napomena: ako tijekom upotrebe tinkture pas počne povraćati ili ima proljev, velika je vjerojatnost da će u izmetu ili u onome što povrati biti paraziti. Izlijte po tome mješavinu soli i joda te ostavite da djeluje oko 5 minuta. Zatim očistite. Pazite da djeca ne dolaze u kontakt s time!
3. Pelin u prahu
Primjena: na početku trećeg tjedna uz vodu od peršina i crni orah možete početi koristiti i pelin, koji je također namijenjen čišćenju kućnih ljubimaca od parazita.
Na njihovu suhu hranu stavite vrlo malu količinu pelina iz otvorene kapsule. I tako svaki dan tijekom tjedan dana.
Kako djeluje: pelin je poznat kao najjači otrov protiv parazita. Sadrži thujone i isothujone koji uništavaju parazite. Njegova tvar santonin djeluje i kao pravi lijek protiv oboljenja uzrokovanih parazitima.
4. Klinčić u prahu
Primjena: četvrti tjedan trebali biste uvesti i klinčić u prahu. Na suhu hranu svog ljubimca stavljajte vrlo mali prstohvat klinčića u prahu svaki dan tijekom tjedan dana.
Kako djeluje: klinčić ima snažno antimikrobno djelovanje te ubija ne samo bakterije i parazite nego i njihova jajašca te ih vrlo učinkovito eliminira iz organizma.
Osim toga, klinčić potiče stvaranje bijelih krvnih stanica te daje snažan poticaj imunitetu vašeg psa.
Napomena: budući da klinčić stimulira kontrakcije maternice, antiparazitni program ne primjenjujte kod skotnih ženki.
Ostali prirodni lijekovi protiv crijevnih parazita i glista
U obližnjim trgovinama za ljubimce možete naći razne umjetne preparate protiv glista i parazita, no ti su proizvodi toksični i, osim što uništavaju gliste i parazite, narušavaju i zdravlje vašeg psa.
Stoga, kako biste oslobodili psa od nametnika, ali i zaštitili njegovo zdravlje, birajte samo prirodno!
Evo nekoliko prirodnih pomagača protiv crijevnih glista i nametnika.
1. Bučine sjemenke
Želite li svojeg psa zaštititi od crijevnih glista, ponudite mu cijele ili samljevene bučine sjemenke.
Bučine sjemenke možete samljeti u mlincu za kavu te pohraniti u staklenku i čuvati u hladnjaku. Taj prah možete svakodnevno dodavati u hranu svojeg psa.
Primjena: ako je vaš pas težine do 5 kg, u jelo mu stavite po 1 žličicu mljevenih bučinih sjemenki. Ovisno o težini, povećajte dozu.
Mljevene bučine sjemenke općenito su odličan dodatak prehrani vašeg psa neovisno o tome ima li nametnike ili ne. One sadrže sastojak kukurbitacin, koji ima antiparazitno djelovanje.
Kukurbitacin doslovce paralizira glistu te je sprečava da se drži za stijenke crijeva tijekom njihova pražnjenja.
2. Češnjak
Baš kao što je češnjak zdrav za vas, tako je koristan i za vašeg psa jer u crijevima stvara neprijateljsko okruženje za nametnike.
Češnjak jača imunosni sustav pasa te pomaže protiv parazitske bolesti giardioze, kojom se psi mogu zaraziti ako piju ustajalu vodu u kojoj su prisutne fekalije.
Istraživanja su pokazala da je češnjak jednako djelotvoran kao i veterinarski lijek ivermertin, koji se daje psima.
Primjena: češnjak možete zgnječiti te ga dodati u hranu svog psa. Ovisno o veličini psa, umiješajte u njegov obrok od pola do 2 češnja češnjaka na dan.
Kad je riječ o mačkama, njima u hranu možete na dan dodati ¼ ili polovicu češnja.
3. Kurkuma
Kurkuma ima snažna protuupalna i antioksidativna svojstva. Ona ublažava upale i oštećenja koja nastaju u crijevima kućnih ljubimaca zbog djelovanja parazita.
Osim toga, kurkuma daje poticaj i jetri kako bi se očistila od toksina koji su preostali u organizmu vašeg ljubimca zbog djelovanja parazita.
Napomena: kurkumanijenamijenjena za skotne ženke jer stimulira kontrakcije maternice.
Primjena: dodajte od 1/8 do ¼ žličice kurkume u hranu svog psa, ovisno o veličini psa (ako teži do 5 kg, dodajte 1/8, teži li više, povećajte dozu do ¼). Ovu prirodnu terapiju provodite 10-15 dana.
Ekstra savjet
Prehranu svojeg psa možete dodatno obogatiti:
- naribanom sirovom mrkvom
- koromačem
- plodom papaje
- naribanim kokosom
Savjeti za prevenciju zaraze:
- nakon što pas obavi nuždu vani, pokupite izmet – obavezno u rukavicama
- redovito čistite posude za jelo i vodu svog psa ili mačke
- nemojte dopustiti psu da jede izmet neke životinje
- kod odraslih pasa dvaput godišnje provjerite ima li glista u izmetu
- ne puštajte kućnog ljubimca da se penje po stolovima i stolcima
- nemojte ljubiti svog kućnog ljubimca
- hranu mu dajte samo u njegovoj posudici (ne dijelite hranu s njim)
- ne dijelite spavaću sobu s kućnim ljubimcem
- mačkinu kutiju za vršenje nužde nemojte držati u kući, nego vani
- dok mijenjate pijesak iz kutije za nuždu, nosite platnenu masku na licu
- nakon igre sa psom ili mačkom uvijek dobro operite ruke (pazite da to čine i djeca)
Odličan članak, puno hvala!
Neki veterinari tvrde da niti bijeli niti crveni luk psi ne smiju konzumirati🤔
Koliko sam uspela da istrazim pelin je opasan za pse kao i crni luk,a beli luk je odlican
Кракен Darknet – это новаторский ресурс, где anonymity и защита данных transform into integral part вашего цифрового присутствия. Название “Kraken” связано с endless possibilities и технологическими прорывами. Эта сеть обеспечивает проникновение в среду hidden resources, где restrictions traditional networks lose their power.
kraken вход